Kam kráčaš, aerobik?

Späť na Blog
aerobic

Kam kráčaš, aerobik?

Akým smerom sa uberá súčasný aerobik? Aká je jeho perspektíva, aké sú nové trendy? S touto otázkou sme sa obrátili na viacerých inštruktorov rôznych skupinových cvičení na Slovensku a v Česku. Čo sme zistili?

V súčasnosti do aerobiku prenikajú rôzne druhy športu ako napríklad box, taebo či karate. Zároveň sa využívajú tanečné štýly ako funky, hip-hop, orientálne tance, latinské tance. Výhodou aerobiku je to, že každý cvičiteľ si ho vie podľa náročnosti prispôsobiť svojej klientele. Klienti pri ňom odbúravajú stres, zabúdajú na každodenné problémy, zabavia sa a, samozrejme, odbúravajú tukovú zásobu a dochádza k spevneniu svalstva.

Aerobic je špecifický tým, že sa stále vyvíja, vznikajú nové druhy a prispôsobuje sa novým trendom, ktoré ustavične prichádzajú.

Petra Smreková, Bratislava
step, aerobic, bodywork

Aerobik na Slovensku sa stáva moderným doplnkom k športovým aktivitám, a často je i trendom ovplyvňujúcim životný štýl a imidž mladých ľudí. Konečne sa aj u nás ľudia začínajú starať o svoje telo a kondíciu. Najčastejšie vyhľadávajú boom sezóny, akým bola napríklad zumba. Najlepšie je vyskúšať viac druhov aerobného cvičenia, aby sa človek v niektorom skutočne našiel. Potom ho robí s nadšením a radosťou, stáva sa mu potrebou a vtedy je to ono!

Súčasným trendom je kombinovanie rôznych štýlov v rámci jednej lekcie, kladie sa dôraz na izometrické posilňovanie a cielené formovanie postavy. Dnes je taká široká ponuka aerobikových centier, lekcií a skutočne výborných inštruktorov, že je až hriechom nevyskúšať to!

Ivana Stejskalová, Prievidza
kickbox aerobic, cardio kickbox, body power

Je to ťažké, vzniká veľké množstvo rozličných cvičení a každé z nich má nejaký boom. Každý sa ponáhľa vyskúšať nejakú novinku, otázka však je, pri čom vydrží. Jumping je v Česku pomerne dlho a stále je obľúbený. Koncept školení a prepracovanosť systému je dobrá a tak by to malo byť. Nemali by vznikať zlí, rýchlokvasení inštruktori len preto, že ide o nejaké davové šialenstvo, ako to bolo napríklad v prípade zumby. Myslím, že jumping ide správnym smerom a že vydrží, pretože ja ho milujem!

Zuzka Minaříková, Příbram
jumping

V posledných rokoch došlo k výraznému zlepšeniu kvality aerobikových lekcií, klienti majú možnosť vyberať si z rôznych štýlov – reggae, džez, house moves, MTV dance, latino či freestyle. Choreografie sú čoraz prepracovanejšie a komplikovanejšie. Tým sa však pre mnohých bežných klientov, ktorých cieľom je spravidla schudnutie a odreagovanie sa od bežných problémov, stávajú neatraktívnymi. Po celodennej náročnej práci nechce klient ešte aj premýšľať o choreografii na aerobikovej lekcii. Záujem o klasický aerobik upadá, klienti si majú možnosť vybrať z mnohých ďalších aeróbnych aktivít, ktoré sú jednoduchšie práve z hľadiska prvkov a choreografií – indoor cycling a spinning, taebo a cardio kickbox, jumping, zumba, bokwa a piloxing poskytujú klientom obrovské možnosti športového vyžitia. Do popredia sa začínajú drať aj rôzne druhy funkčných tréningov – cross fit, tabata, bosu, či pomalšie formy ako pilates, power joga, flowin či port de bras. Môj názor je, že klient musí nájsť „to pravé orechové“, aby zostal pravidelným lekciám verný, aby ho napĺňali pozitívnymi emóciami. K tomu v nemalej miere prispieva aj osobnosť inštruktora, ktorý by sa mal ustavične vzdelávať, motivovať klientov k lepším výsledkom a byť empatický.

Lucia Lajčiaková, Ružomberok
jumping, cardio kickbox, aerobik, fitball, overball, bodywork, indoor cycling

Dobrá otázka! Môj osobný názor je, že súčasný aerobik je na ústupe, a to najmä v menších mestách. Príčinu vidím v lektoroch, ktorí nemajú chuť sa vzdelávať a ďalej posúvať, tým pádom sú klienti leniví a nechce sa im premýšľať nad ťažšími choreografiami. Preto sa veľa ľudí zameriava na hodiny posilňovania a body & mind. Ako nové trendy vnímam funkčné tréningy, house dance a stott pilates.

Milan Ondruš, Bratislava
dance aerobic, house move, dance step, body complet

Momentálne sa venujem hodinám taeba a kruhovým funkčným tréningom. Približne pred rokom som ešte predcvičovala aj zumbu. Myslím, si, že klasický aerobik akoby pomaly upadal do zabudnutia, každú chvíľu sa objaví niečo nové, čo upúta istú skupinu ľudí. Svoj veľký boom už má napríklad zumba za sebou, zo začiatku boli hodiny priam preplnené, postupne ľudí ubúda. Pred časom sa začal šíriť fenomén pod názvom bokwa – ani neviem, či v našom meste existuje aspoň jeden lektor tohto cvičenia. Myslím si, že v dnešnej dobe sú ľudia veľmi náchylní na vplyv reklamy a často riešia, čo je práve „in“. Ak znovu príde na trh niečo nové, nebudeme napríklad tancovať na abecedu, ale na čísla či znamenia zverokruhu :-), ľudia si to pôjdu vyskúšať ako najnovší trend. Momentálne je na fitnes trhu veľa rôznorodých lekcií, z ktorých si môžu klienti vyberať. Záleží len na nich, nakoľko sú ochotní vyjsť zo svojej komfortnej zóny a akú lekciu si vyberú.

Marika Renčková, Prešov
aerobic, taebo, fitness

Je už len málo ľudí, ktorí nie sú leniví snažiť sa o koordináciu pohybu rúk a nôh tak, aby vedeli nasledovať aerobik a jeho odnože do rôznych štýlov. Pri aerobiku treba premýšľať nielen o názvoch prvkov a priradeniu k určitému pohybu, ale aj o následnosti prvkov, ktoré počas hodiny pribúdajú. Ľudia sú však leniví zapnúť mozgové závity a preto sú teraz populárne jednoduché cvičenia. Jednoduché v tom slova zmysle, že nemusia premýšľať o následnosti, stačí opakovať to, čo robí inštruktor. Z jednej strany je to dobré, že začali cvičiť aj ľudia, ktorí nikdy necvičili. No dopady niektorých cvičení na ich zdravie sú diskutabilné. To, ktoré cvičenie bude populárne neudáva jeho kvalita, bezpečnosť a vplyv na zdravie človeka, ale marketing a mega šou čiže zábava, ktorú cvičenie sľubuje. Inventor a organizačný tím získava masy a veľa peňazí, no odstránenie dysbalancií, bolesti chrbta a iných problémov spôsobených napríklad sedavou prácou tým nevyriešia. Do budúcnosti treba asi len čakať, pokiaľ tento druh pohybu nebude stačiť a ľudia budú pripravení na cvičenia skutočne zlepšujúce ich zdravie, aj keď možno nie až také zábavné. Samozrejme za predpokladu, že tieto cvičenia im z dlhodobého hľadiska ešte nejaký pohyb dovolia uskutočniť – myslím tým problémy, ktoré im „vďaka“ nesprávnemu cvičeniu môžu ešte aj pribudnúť.

Veronika Gimecká, Trenčín
jumping, aerobic, dance, piloxing, port de bras

jumping

Aerobik si prešiel rôznymi inováciami, napríklad MTV aerobic, jumping a podobne, ale ľudia sa stále vracajú ku klasickému aerobiku. Z vlastnej skúsenosti viem potvrdiť, že najobľúbenejší je klasický aerobik s posilňovaním, tieto hodiny sú ustavične vypredané – čo sa o zumbe nedá povedať. Ľudí to držalo veľmi krátko. Ja ostávam verná klasike.

Dominika Eperješiová, Košice
aerobic, fitness

Akýkoľvek šport, či už aerobik, beh alebo tenis, je životný štýl. Takýto druh životného štýlu znamená zdravé a kvalitné strávenie voľného času nabitého endorfínmi. Jednotlivci, ktorí sa našli v aerobikových aktivitách si môžu vybrať cvičenie posilňovacie, tanečné (choreografické) alebo stepové. Tieto aktivity oslovujú širokú skupinu ľudí od mladých po najstarších. Každý si príde na svoje. Trendovým sa stáva kombinovať alebo striedať druhy cvičenia na zefektívnenie tréningu alebo dosiahnutia cieľa. V poslednom čase si nachádza veľa priaznivcov tabata.

Keďže ja precvičujem v menšom meste, musím prispôsobovať svoje hodiny v závislosti od klientely, ale každý tréning sa snažím spestriť niečím novým a iným, či už v rámci choreografií alebo cvikov. Svoje hodiny sa snažím obohatiť o nové poznatky nadobudnuté na seminároch a workshopoch.

Dominika Šuleková, Hriňová
aerobic, body styling, total body work, fitlopty

Zoznámte sa s cvičením na trampolínach a jeho výhodami

Komentáre

Zdielať článok

Späť na Blog